qm3773.com

Mandula Termesztés Könyv

  1. A mandula itthon jól termeszthető, egyik legfontosabb alanya a GF677
  2. Online könyv
  3. Könyv letöltése
  4. Mandulatermesztés könyv
  5. Apostol János; Kállay Tamásné; Brózik Sándor: Mandula | bookline
  6. Romantikus könyv

Rendkívül keresett a világpiacon, mert magbelének igen nagy tápértéke van. Könnyen raktározható és szállítható. Felhasználása nagyon sokoldalú: édesség, cukrászati termék, gyógyszer, illatszer, kandírozott zöldmandula stb. Megfelelő környezetben egészséges, hosszú életű fát nevel, amelyet viszonylag kevés betegség támad meg (Brózik, 1967). 17. 4. 1. Fajták és művelési rendszer Korábban a héjasok között az előkelő második helyet foglalta el hazánkban. Nemcsak az elhibázott fajtaösszetételű ültetvények vetették vissza a hazai termesztést, hanem az is, hogy fokozatosan kiszorult a házikertekből és a szórványtelepítésekből. A mandula sok tekintetben nagyfokú ökológiai rugalmasságot árul el. Különös sajátossága, hogy hálás növény, mert kedvező termőhelyi és termesztési körülmények között többszörösére emelkedik a produktivitása. Azonban rossz téltűrése és fagyérzékenysége korlátozza széles körű termesztését. Sajnos ez nagymértékben érinti a hazai lehetőségeket is. Ugyanis hazánk a biztonságos termesztés északi határa fölött helyezkedik el.

A mandula itthon jól termeszthető, egyik legfontosabb alanya a GF677

Fő kártevői a pajzstetű, levéltetű, kéregmoly. Cikk ajánlat: Tavaszváró rovarkártevők. A mandula legfőbb betegsége a monília, egyéb gombabetegségei a klaszterospóriumos levéllyukacsosság, ventúriás varasodás. Legfőbb védekezési lehetőség a megelőzés. Legellenállóbbak a GF 677 alanyra oltott fajták. Monília ellen a légjártasság biztosítása, szellős koronaforma kialakítása, a beteg részek eltávolítása a leghatékonyabbak. Nagyon fontos a lemosó permetezés!. Molyok ellen hatásosak a rovar csapdák. Többen számoltak be arról, hogy egyetlen mandulafájuk teljes termését elhordták a mókusok. Megfelelő metszése segíti a termésképződést. A mandulára jellemző termőrész a bokrétás termőnyárs, amelynél a rövid hajtáson 5–6 db virágrügyből álló rügycsoport található, középen fejlett hajtásrüggyel, ami a továbbnövekedést, az évenkénti megújulást szolgálja, 1–2 mm-es továbbnövekedéssel. A mandulafa számár a váza koronaforma kialakítása ajánlott, és az őszibarackhoz hasonlóan szálvesszős metszést végezhetünk házikertben.

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege. >! Növényvédelem és Kertészet, Budapest, 1940 60 oldal · puhatáblás

Online könyv

Ha kíváncsi a személyes véleményemre: a Balaton északi partvidéke nem a nyári, vízbe hívogató, forró napsütésben a legszebb. Nem is ősszel, amikor pedig harsogva színesednek a lombok, és a szüret édes illatától terhes a levegő, hanem kora tavasszal, amikor a mandulafák virágoznak. Amikor az utak mellett, a domboldalakon, a parlagterületeken és a kertekben halvány rózsaszín szirompompába öltöznek a fák. Nagy kár, hogy olyan kevés megbecsülésben van része ennek az értékes gyümölcsöt termő fának, hogy hovatovább több lesz a magról kelt, mint az ültetett, több a gondozatlan, mint az ápolt, és több a termését hiába kínálgató, mint a gondosan leszüretelt fa. Története A mandula hazája Nyugat- és Kelet-Ázsia. A mediterrán országokban leggyakoribbak a magról kelt fák, amelyek 3-8 m magasságot érnek el, szabálytalan koronát fejlesztenek, kérgük ripacsos, gyakran furcsán csavarodott. A felületes szemlélő számára sok hasonlóságot mutat az olajbogyót termő olajfához, és külföldről - főleg az északi államokból - érkező turisták gyakran úgy vélik, hogy olajfákat látnák a szelíd Pannóniában.

mandula termesztés kony 2012

Könyv letöltése

A rákosodás ritkán olyan erős, mint a kajszinál vagy őszibaracknál. A virágzó mandulát egyes években moníliniás virágfertőzés is érheti (kórokozó: Monilinia fructigena). A virág- és ágszáradás a hosszan tartó csapadékos, ködös idő miatt következhet be virágzáskor. A mandula regenerálódás azonban a fertőzés után erőteljesebb, ezért a kár kevésbé szembetűnő. Kártevők. A fekete őszibarack-levéltetű (Brachycaudus prunicola ssp. Schwartzi) kártételétől a hajtások és a levelek erősen deformálódnak, besodródnak. Szinte egy csokorba zsúfolódva görbülnek a levelek és sokszor a hajtás is. Zöld színüket azonban a fertőzés után is megtartják. A levéltetű leggyakrabban a fák kéregrepedéseiben telel át. A sodrómolyok (Tortricidae sp. ) egyes években kora tavasszal károsíthatnak. A kéregmoly (Enarmonia formosana) az idősebb fák gyakori kártevője. A törzsben és az ahhoz közeli vastag ágrészekben gyorsan elszaporodik, és az ürülék, az üres bábingek jelzik magas egyedszámát. Mint gyengültségi kártevő is tovább súlyosbíthatja az egyéb kártételeket.

A nem öntermékeny fajták esetében több, egy időben virágzó változatot kell telepíteni az ültetvénybe, a magas csírázóképességű pollen érdekében. A MANDULA ALANYAI A különböző alanyok alkalmazásával eltérő vízellátottságú, illetve kémiai és fizikai jellemzőkkel rendelkező talajokon is termeszthető mandula. Az alany szaporítása magról vagy vegetatív módon történhet (általában in vitro). A magonc alany (lehet keserű vagy édes mandula) közepes növekedésű, jó termőképességet eredményez és tűri a szárazságnak kitett, meszes talajt. A magról szaporított mandula ellenállóbb a talajban lévő nátriummal és bórral szemben, mint az őszibarack, de érzékenyebb a gyökérbetegségekre. Az őszibarack alany (Montclar, Missour) erőteljes növekedésű, jó affinitású, korai termést és nagy termőképességet eredményez. A szilva alany (Penta, Tetra, Adesoto) a nehéz, tuskógombával fertőzött, oxigénhiányos talajviszonyokra alkalmas. A GF677 (őszibarack x mandula hibrid) az agyag kivételével minden talajtípuson alkalmazható, 13%-ig tűri az aktív meszet, jó affinitású, igen erőteljes növekedésű, korai érést és nagy termőképességet eredményez.

Mandulatermesztés könyv

mandula termesztés könyv magyarul

Olyan kertben, ahol a fák öntözött, nyírott gyepben állanak, a mandulafákon az állandó metszegetés ellenére rendszeresen megjelennek a monília miatt elhervadó hajtásvégek, ami egyáltalán nem szép látvány a szakember számára. Rendszertelenül terem, mert télen és tavasszal gyakran elpusztítja virágrügyeit a fagy. Különösen veszélyes jelenség az, hogy a virágrügyek a január-februári átmeneti felmelegedés hatására duzzadni kezdenek; ha ezt ismét lehűlés követi, akkor a rügyek nagy valószínűséggel elfagynak. Ezen azzal lehet segíteni, hogy a korai virágzást - például a fák törzsének meszelésével vagy erre alkalmas vegyszerek kipermetezésével - késleltetjük, illetve későn virágzó fajtákat ültetünk. A rendszertelen termés másik oka az, hogy a mandulafajták önmeddőek, Vagyis egy más fajtájú fa virágporára van szükség a virágok megtermékenyüléséhez. Ha nincs a közelben virágport adó másik mandulafa, akkor nemigen számíthatunk jelentős termésre. Némi pesszimizmussal azt kell mondanom, hogy öt évből egy évben számíthatunk teljes termésre; három évben meg kell elégednünk a közepes terméssel, és egy évben terméskiesésre kell számolnunk.

Apostol János; Kállay Tamásné; Brózik Sándor: Mandula | bookline

Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük. Előjegyzem

Romantikus könyv

A nagy termőképességű fajtákból álló, öntözött ültetvényeken évi 100-120kg/ha nitrogén kijuttatása javasolt (a hatóanyag 2/3-ad részét tél végén és tavasz elején, a maradék 1/3-ad részét nyár végén). Télen célszerű a foszfor (100-120kg P2O5) és a kálium (100-120kg K2O) utánpótlást elvégezni. TALAJKEZELÉS A sorokban vegyszeres gyomirtás, a sorok között gépi talajművelés a leghatékonyabb. METSZÉS Az oldal- és vízhajtások eltávolításával lehet ritkítani a lombtakarót. Télen célszerű eltávolítani a halott és már nem termő ágakat. ÖNTÖZÉS A már termő ültetvény vízigénye függ az alanytól, a talajtípustól és a csapadék mennyiségétől. Átlagosan 2000-3000m3/ha mennyiséggel lehet számolni. Az öntözési időszak május-augusztus. A MANDULA BETAKARÍTÁSA A friss fogyasztásra szánt mandulát akkor érdemes betakarítani, amikor már eléri a megfelelő méretet és ízben gazdag. A szárított mandula szüretelési ideje augusztus vége-szeptember. A megfelelő érettséget a gyümölcsök héjának megrepedése jelzi. Amennyiben a talajviszonyok lehetővé teszik, a betakarítás rázógépekkel történik.

könyv letöltések
  1. A ​szilva termesztése és házi feldolgozása (könyv) - Mohácsy Mátyás | Rukkola.hu
  2. Canadahun könyv
  3. Ház szeged
  4. Vámpírnaplók könyv

Szövődarázs, kéregmoly ellen szükség szerint védekezzünk a megfigyelések alapján. Az ág- és fapusztulás megelőzésére a csonthéjasok őszi–tavaszi rezes védelmekor a mandulát se hagyjuk ki. A gyomokat a csonthéjasoknál ismertetett technológia szerint irthatjuk. Erdőközelben az érő mandulát megdézsmálhatják a harkályok, a mókusok, ezért azok ellen esetenként védekezni kell.

Mon, 29 Nov 2021 06:24:45 +0000
ave-cézár-online-film

Sitemap | qm3773.com, 2024